Roadmap Ultrium LTO-13 i LTO-14 IBM, Fujifilm, HPE, Quantum

Program LTO zapowiada taśmę z pojemnością 1,44 PB

Konsorcjum stworzone przez HPE, IBM i Quantum, dodało do ścieżki rozwoju technologii Ultrium LTO kolejne dwie nowe generacje taśm LTO-13 i LTO-14. Jest to dalekie wyjście do przodu ponieważ niedawno weszła na rynek technologia LTO9 (natywna pojemność 18 TB i 45 TB po kompresji). Następne taśmy za kilka lat będą oferowały LTO-10 ( 36TB / 90TB) i LTO-11 (72TB / 180TB ).
Zapis danych właśnie na taśmach Ultrium LTO stał się dominującym formatem w korzystnej i akceptowalnej cenie. Większość firm i organizacji uznała, że ​​dołączenie pamięci taśmowej do środowiska kopii zapasowych jest bardzo opłacalną i niezawodną technologią ochrony danych. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Taśmy offline wynoszone poza siedzibą firmy mogą również stanowić zabezpieczenie przed infekcją ransomware.

W świadomości konsumentów nośniki do backupu i archiwizacji kojarzone są z dyskami SSD i nieco starszymi dyskami HDD. A jednak tacy producenci jak Fujifilm i IBM ciągle rozwijają wydawać by się mogło przestarzałą technologię zapisu na taśmie magnetycznej. IBM i Fujifilm ciągle podejmuje się kolejnych wyzwań aby opracować napędy oraz nowe powłoki magnetyczne na taśmy. Fujifilm rozwija technologie taśmowe LTO Ultrium od samego ich powstania czyli początku tego wieku. Kolejne generacje LTO10, LTO11, LTO12 Fujifilm będą produkowane w najnowszej technologii SrFe (Strontium Ferrite) i jej następnych wersjach.
Najnowszy prototyp taśmy magnetycznej opracowany przez Fujifilm umożliwi uzyskanie nieosiągalnej do tej pory gęstości powierzchniowej na poziomie około 310 gigabitów na cal kwadratowy. Po wprowadzeniu taśma LTO-14 przekroczy pojemność obecnych taśm LTO-9 32-krotnie.

Taśmy LTO-13 i LTO-14

Co zaoferują taśmy LTO-13 i LTO-14 ?

Taśmy LTO13 i LTO14 IBM czy Fujifilm tym bardziej będą zapewniać ochronę danych.  Nie tylko w obszarach takich jak finanse, bankowość, księgowość czy ubezpieczenia. Staną się także głównym nośnikiem w mediach i rozrywce a także monitoringu wideo, badaniach medycznych oraz w uniwersyteckich magazynach danych. Ogromna pojemność ponad 1 PB danych na jednym nośniku umożliwi szybszy rozwój nowych dziedzin nauki. Skorzystają na tym miedzy innymi autonomiczna jazda, internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy astronautyka.

Każda następny format w tym LTO-13 i LTO-14 z pewnością obniży ceny przechowywania informacji na taśmach. Co bardzo istotne szczególnie w obecnych czasach wpłynie to na obniżenie to kosztów energii i chłodzenia ale również skróci czas pracy administratorów. Najważniejsze, że zapis danych na taśmach będzie nadal rozwijany. Decyduje o tym przede wszystkim bezpieczeństwo danych, długi czas przechowywania danych. Dla przechowywania krytycznych danych biznesowych w centrach danych szczególnie istotna jest ogromna pojemność.