Archiwizacja danych na taśmie LTO Ultrium to standard

Fujifilm Recording Media podaje, że rok 2019 był rokiem rekordowym dla technologii taśmowej. Nigdy wcześniej nie dostarczano tak dużej pojemności na taśmach magnetycznych. Na całym świecie dostarczona pojemność wyniosła 50 eksabajtów czyli 50 000 000 terabajtów. W samej tylko Europie 17 eksabajtów. Powodem tego jest fakt, że taśmy głównie taśmy LTO Ultrium stały się standardem w dziedzinie archiwizacja danych.

Obecnie taśmy mają łączny udział w rynku wynoszący 60% w dziedzinie archiwizacji danych, z czego 40% stanowią w dużej mierze dyski twarde wraz z optycznymi nośnikami danych, takimi jak CD i DVD. Duże firmy doceniają zalety taśm już wiele lat, a 97% z 10 000 największych europejskich firm używa dziś taśm do swoich potrzeb w zakresie archiwizacji danych. Każdego roku pojemność dostarczana na taśmach rośnie o 24%.

Taśma LTO do zapisu i archiwizacji danych

Taśma LTO jako najlepszy nośnik do zapisu i archiwizacji Twoich danych

Dlaczego coraz więcej firm przenosi dane na taśmy?

Bezpieczne przechowywanie danych przez długi czas stało się koniecznością. Wiele danych musi być archiwizowanych przez 30 lat lub dłużej ze względu na przepisy i regulacje prawne. Jest to możliwe tylko przy użyciu taśmy. Inne nośnik takie jak dyski twarde ulegają uszkodzeniu i po 3 – 4 latach i należy je wymienić. Ponadto dane muszą być przechowywane w taki sposób, aby w razie potrzeby można je było odczytać po 30 latach. Wszystkie dane z codziennego życia możemy zapisać na taśmie: finanse, podatki, oglądane filmy, przemysł samochodowy, dane bankowe, dane zdrowotne, sieci społecznościowe, regulacje prawne, rejestry szkolne i ubezpieczenie. Każdy codziennie tworzy dane, które przechowujemy na taśmie. Jednak nie tylko duże firmy archiwizują dane na taśmie, dotyczy to także nas samych.

Jeśli nawet wysyłamy dane w chmurę to i tak zapasowa kopia tych danych trafia na taśmę. Archiwizacja danych na taśmie i regularne tworzenie kopii zapasowych są niezbędnym zabezpieczeniem przed katastrofą jaką jest utrata danych. Argumentami przemawiającymi za taśmą są jej wysoka pojemność (LTO8 12TB, LTO9 18TB), niski całkowity koszt posiadania taśmy oraz niskie zużycie energii. Mniejsze zużycie energii to nie tylko ekonomia ale także kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska.

Bezpieczne niszczenie danych – 28 stycznia dniem ochrony danych

Profesjonalne niszczenie danych niszczarkami HSM

Bezpieczne niszczenie danych stało się kluczowym wyzwaniem w dzisiejszych czasach. Nasze dane osobowe są przetwarzane na okrągło – w pracy, u lekarza czy podczas zakupów. Często nie zdajemy sobie sprawy jak dużo informacji o nas powierzamy innym.

Ciągle wiele osób nie wie jakie wiąże się z tym ryzyko a także obowiązki. Osoby prywatne często nie mają wiedzy jak chronić siebie oraz swoje wrażliwe dane.  Jeszcze wiele przedsiębiorstw do tej pory nie wdrożyło  odpowiednich procedur przetwarzania danych wynikających z RODO. Od kilku lat obowiązują odpowiednie przepisy a ich nieprzestrzeganie grozi wysokimi karami finansowymi.

15 lat temu Rada Europy ustanowiła dzień 28 stycznia “Europejskim Dniem Ochrony Danych”

Pokazuje to jak ważnym zagadnieniem jest ochrona danych a co za tym idzie także bezpieczne niszczenie danych. Przychodzi przecież moment, w którym lepiej czy wręcz trzeba usunąć informacje a nośnik zniszczyć. Ważnym elementem ochrony danych osobowych jest użycie właściwej niszczarki do dokumentów lub niszczarki do dysków czy taśm. Aby niszczarka była zgodna z zapisami RODO zaleca się niszczyć dokumenty co najmniej w stopniu bezpieczeństwa P-4. Tylko w ten sposób mamy pewność, że dane osobowe są niszczona na małe ścinki uniemożliwiające ich ponowne odtworzenie.

Nie wiesz którą niszczarkę do papieru wybrać? Zapraszamy: niszczarki dokumentów HSM Securio

Na dyskach czy taśmach magnetycznych możemy zapisach znacznie większe ilości danych. Aktualnie może to być nawet kilkanaście terabajtów na pojedynczym nośników. Kluczowym zatem staje się wybranie metody oraz urządzenia do kasowania czy niszczenia. Nie zawsze demagnetyzacja nośników magnetycznych jest wystarczająca i wtedy potrzebujemy profesjonalnej niszczarki. Niszczarka taka musi zmielić mechaniczne dyski czy taśmy na ścinki w odpowiednim stopniu H-4 lub H-5 zgodnie z normą DIN 66399.

Nie wiesz którą niszczarkę nośników wybrać? Zapraszamy: niszczarki dysków HDD, taśm magnetycznych i innych nośników danych

Niszczarki dokumentów oraz niszczarki nośników to gwarancja poufności i bezpieczeństwo. Nikt przecież nie chce, aby osoby trzecie uzyskały wgląd do ich wyciągów bankowych, faktur, wyników badań czy firmowej korespondencji. Trzeba zrobić wszystko aby nie utracić kontroli na własnym danymi. 

Fujifilm opracowuje zapis danych o pojemności nawet do 400 TB na taśmie magnetycznej

Fujifilm z nową technologią zapisu danych na taśmach LTO i 3592

Największym producentem taśm magnetycznych głównie LTO-7, LTO-8, LTO-9 jest firma FujiFilm.  Jednak harmonogram prac rozpisany jest już do 2030 roku i dalej. Producent zamierza dopracować technologię pozwalającą zapisać aż do 400 TB danych w jednej kasecie. Fujifilm zaczyna używać nowych cząsteczek ferrytu strontu SrFe. Nowa technologia pozwoli na zagęszczenie danych na powierzchni taśmy do 224 Gbit na cal kwadratowy. Wszytko na to wskazuje, że pozwoli to uzyskać nośniki o ogromnej pojemności 400 TB. Obecne nośniki  oferują znacznie mniejsze pojemności dlatego, że osiągają maksymalnie do 8 Gbit na cal kwadratowy. Również opóźnienie między badaniami a produkcją masową jest nadal dość znaczne.

Obecnie najcześciej używa się taśm magnetycznych LTO7 i LTO8 pokrytych ferrytem baru (BaFe). A jedna taśma LTO-8 Fujifilm ma pojemność do 12 TB danych przed kompresją. W 2021 roku na rynek wejdą nowe taśmy w standardzie LTO-9 z pojemnością zapisu 18 TB. Nie od dziś znamy także ścieżkę rozwoju kolejnych generacji LTO-10, LTO-11 i LTO-12. Jak wstępnie podaje Fujifilm taśma od generacji LTO-11  może być produkowana w najnowszej technologii Strontium Ferrite SrFe.

Fujifilm nowe powłoki BaFe i SrFe na taśmie magnetycznej

Rozwój taśm LTO Fujifilm BaFe SrFe

Kasety z taśmą są wciąż w wielu miejscach używane do przechowywania dużych porcji danych przez długie okresy czasu. Według Fujifilm “Większość właściwości magnetycznych SrFe jest lepsza niż BaFe. Pozwoli to przede wszystkim osiągnąć wyższy poziom wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości cząstek”.

Fujifilm już jakiś czas temu rozpoczęło opracowywanie taśm z wykorzystaniem strontium ferrite (SrFe). Oczekuje się, że pierwsze kasety o pojemności 400 TB są jeszcze bardzo odległe. Dostępności takich nośników spodziewamy się około 2030 r. Zanim to nastąpi mam już sprawdzone nośniki do zapisu danych. Taśmy Fujifilm LTO-7 6/15 TB i LTO-8 12/30 TB. Najnowsze zaś LTO generacji 9 dają pojemność 18/45 TB.

Taśmy LTO 8 – FUJIFILM i SONY licencjonowanymi producentami

FujiFilm i Sony są licencjonowanymi producentami taśm technologii Ultrium generacji 8. Rozpoczęto produkcję taśm LTO-8.

Nośniki taśmowe Fujifilm oraz Sony będą oficjalnie certyfikowane przez konsorcjum TPC. W końcu pełna dostępność taśmy LTO-8 zapowiedziana jest w 4Q 2019. Dzięki kompresji do 30 TB  i prędkości przesyłu danych do 750 MB / s technologia LTO-8 robi kolejny krok w rozwoju magnetycznego zapisu danych na taśmie.
Rynek wreszcie doczekał się rozwiązania wcześniejszych problemów. Będzie dwóch licencjonowanych producentów rozwiązań taśmowych. Przy czym tylko Fujifilm będzie mogła oferować taśmy LTO pod swoim brandem. Umożliwi to dalszy rozwój oraz dostarczanie nowych produktów. Istotne jest także to, że partnerzy i użytkownicy końcowi będą mogli korzystać w pełni z napędów LTO-8. W ramach programu LTO oczekiwany jest także dalszy rozwój technologii taśmowych w kolejnych generacjach.
Fujifilm podaje, że w technologii Barium Ferrite (BaFe) można już produkować taśmy o pojemności ponad 200 TB. Cząstki ferrytu baru jako pierwsze emitują sygnały bezpośrednio w kierunku głowicy napędu. Sygnały są nie tylko odbierane szybciej ale również znacznie wyraźniej. Fujifilm będzie dostarczać taśmy LTO8 pod swoją marką tak jak wcześniejsze generacje.
Czytaj dalej

Taśmy LTO7 zainicjalizowane na media LTO-7 Type M do napędów LTO8.

Taśmy LTO-7 Type M Labeled M8 do bibliotek LTO-8

Program LTO wychodzi naprzeciw problemom z dostępnością nowych taśm LTO-8. Użytkownicy bibliotek z napędami LTO-8 uzyskują nową możliwość. Teraz napędy LTO8 mają także zdolność do zapisu 9 TB na nowej taśmie LTO-7 zamiast 6 TB, jak określa format LTO-7. Taka kaseta jest określana jako LTO-7 Type M. Konsorcjum TPC oznaczyło taśmy LTO-7 typu M za pomocą etykiety z kodem kreskowym kończącej się dwoma ostatnimi znakami “M8”. Typowe kasety LTO-8 o pojemności 12/30TB określamy jako LTO-8 typu A. Mają pojemność 12 TB i są oznaczone etykietą z kodem kreskowym kończącym się na “L8″. Natomiast typową taśmę LTO7 oklejamy etykietą z kodem kreskowym z „L7”.

Zalety taśm LTO7 Typ M8

Tylko nowe, nieużywane taśmy LTO-7 możemy zainicjować jako LTO-7 Typ M 9TB. Nowy nośnik LTO-7 typu M będzie miał pojemność natywną 9TB lub skompresowaną do 22,5 TB. Po inicjalizacji taśmy jako typu M, nie można jej zmienić z powrotem na LTO-7 6TB. Ponadto nowa taśma LTO-7 Type M jest zapisywana i odczytywana tylko w napędzie LTO-8.  Napędy LTO-7 nie są w stanie odczytać taśm LTO-7 typu M.

Taśmy LTO7-LTO7-TYPE-M-LTO8

Taśmy LTO-7-LTO-7-M8-LTO-8

Nowe nośniki możemy dostarczyć także jako wstępnie zainicjowane na LTO7 Type M8. Można także jak dotąd kupić typowe taśmy np. Fujifilm LTO-7 ale pod warunkiem, że zamówimy etykiety z kodem kreskowym „M8”. A w kolejnym etapie nastąpi zainicjalizowanie i zapis danych w bibliotekach taśmowych z napędami LTO8, które obsługują nośniki LTO typu M. Taśmy LTO7 Typ M przede wszystkim pomagają zaspokoić zapotrzebowanie na taśmy które pracują w nowych napędach LTO8. Ponadto klienci w porównywalnej cenie do taśm LTO7 nabywają nośnik z 50% większą pojemnością.

Zasadne jest pytanie: Czy dotychczasowe nośniki LTO-7 możemy konwertować na nośniki LTO-7 typu M?

Odp.: Nie, nośniki LTO-7 typu M możemy pozyskać tylko z nowych nieużywanych wcześniej taśm LTO7. Media zainicjalizowane na LTO-7 pozostają takie same przez cały cykl życia produktu. Podobnie jest z kasetami LTO-7 typu M, które pozostają w takiej formie i nie jest możliwy powrót do właściwości LTO7.

Jakie wybrać niszczarki danych zgodnie z RODO?

Nośniki danych normy DIN 66399

Nośniki danych według normy DIN 66399

Od 25 maja 2018 r. weszło w życie RODO, które wpływają także na wybór niszczarki danych. Nowe regulacje zastępują przepisy o ochronie danych osobowych i stosuje się w całej UE. Poniżej znajduje się lista najważniejszych zmian dotyczących ochrony danych. 

Rozdział III, Sekcja 2, Artykuł 13, RODO: Obowiązek informacyjny i prawo do informacji.

Jeśli zbierane są dane osobowe, wówczas administrator musi zapewnić i przedstawić osobie, której dane dotyczą kompletną informację. Powinny one dotyczyć celu, czasu trwania, przechowywania a także usuwania danych.

Rozdział III, Sekcja 3, Artykuł 17, RODO: Prawo do bycia zapomnianym.

Administrator ma obowiązek kompletnego i niezwłocznego usunięcia zgromadzonych danych na żądanie osoby, której dane dotyczą. Musi zapewnić, że wszystkie powiązania z tymi danymi osobowymi lub ich kopie zostaną nieodwracalnie zniszczone. Wyjątkiem jest między innymi wywiązanie się z prawnego obowiązku wymagającego przetwarzania czym jest np. realizacja zlecenia.

Rozdział IV, Sekcja 2, Artykuł 32, RODO: Bezpieczeństwo przetwarzania danych.

  • Obowiązek wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych jest po to aby zapewnić stopień bezpieczeństwa odpowiadający danemu ryzyku naruszenia praw i wolności osób fizycznych.
  • Administrator oraz podmiot przetwarzający podejmują działania w celu zapewnienia, aby osoba fizyczna działająca z upoważnienia administratora lub podmiotu przetwarzającego, przetwarzała je wyłącznie na polecenie administratora.
  • Obowiązek przeprowadzania regularnej oceny czy zapewniany stopień bezpieczeństwa jest odpowiedni.

Rozdział IV, Sekcja 2, Artykuł 33, RODO: Obowiązek notyfikacyjny.

W przypadku naruszenia ochrony danych osobowych administrator jest zobowiązany zgłosić tę sytuację niezwłocznie odpowiedniemu organowi nadzoru.

RODO wymaga od każdego ponadto przedsiębiorcy, żeby zapewnił należyte środki techniczne i organizacyjne zabezpieczające nośniki z danymi osobowymi przed nieuprawionym dostępem. Po okresie przechowywania dane należy zniszczyć w odpowiedni sposób. Rekomendujemy niszczenie dokumentów i innych nośników danych bezpośrednio przy biurku za pomocą niszczarki.  Jest to najprostszy i jak najbardziej skuteczny sposób. Wybierając niszczarkę danych spełniającą Twoje potrzeby, powinno się w pierwszej kolejności określić rodzaj niszczonych danych.  Od 2012 roku jest norma DIN66399, która wyróżnia siedem stopni bezpieczeństwa dla niszczonych dokumentów (od P-1 do P-7). Im bardziej poufne dane, tym dopuszcza się mniejszą powierzchnię ścinka a tym samym zapewnia się wyższe bezpieczeństwo niszczonych dokumentów.

Aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo zgodnie z RODO zapraszamy do wyboru odpowiedniej niszczarki danych:

Taśmy Ultrium LTO-11 i LTO-12

LTO Ultrium roadmap LTO11, LTO12

Program LTO zainicjowany przez HPE, IBM i Quantum, dodał także do ścieżki rozwoju technologii Ultrium LTO dwie nowe generacje taśm LTO11 i LTO12. Aktualnie wprowadzana jest technologia LTO8 (natywna pojemność 12 TB) oraz nadchodzące LTO-9 (18 TB) i LTO-10 (36 TB).
Format zapisu Ultrium LTO już od kilku lat to najlepsze rozwiązanie dla firm korzystających z taśm magnetycznych. Co najważniejsze zapewnia ochronę danych nie tylko w obszarach takich jak finanse, bankowość, księgowość oraz ubezpieczenia. Zaczyna dominować także jako główny nośnik w mediach i rozrywce a także monitoringu wideo, badaniach medycznych ja również w systemach uniwersyteckich. Ponieważ taśmy LTO oferują ogromne pojemności danych stają się głównym nośnikiem danych w nowych dziedzinach takich jak autonomiczna jazda czy internet rzeczy.

Jak podaje na swojej stronie Fujifilm: “Taśma magnetyczna żyje i ma się dobrze! Taśmy formatu LTO Ultrium to wyjątkowo potężne rozwiązanie do przechowywania wielkich zbiorów danych”.

Aktualnie Fujifilm taśmy LTO-6, LTO-7 oraz kolejne LTO-8 i LTO-9 będą pokryte ferrytem baru (BaFe).  Znana jest także ścieżka rozwoju następnych generacji LTO-10, LTO-11 i LTO-12. Według Fujifilm taśmy od generacji LTO-11  powinny być produkowane w najnowszej technologii SrFe (Strontium Ferrite).

Każda następna generacja oparta na napędach LTO również w znaczący sposób obniża ceny przechowywania informacji na taśmach magnetycznych. W końcu klienci mają możliwości zmniejszenia powierzchni centrów danych. Nie tylko obniża to koszty energii i chłodzenia ale również skróca czas pracy administratorów. Wszytko na to wskazuje, że zapis danych na taśmach będzie nadal rozwijany. Przede wszystkim bezpieczeństwo danych a także długi czas przechowywania danych o tym decyduje. Jeśli szukacie najlepszego nośnika do zapisu to wybór jest oczywisty.

LTO-5 LTO-6 LTO-7 LTO-8 LTO-9 LTO-10 LTO11 LTO12

LTO Ultrium Roadmap

Uczestnicy programu Ultrium LTO:
Fujifilm*
Hewlett Packard Enterprise*
IBM*
Imation
Maxell
Mountain Engineering
Quantum*
Sony*
Spectra Logic
TDK
Teijin Dupont Film
Toray Industries

– *zweryfikowani producenci napędów i taśm LTO Ultrium.

QUANTUM wprowadza format taśm LTO-8

QUANTUM wprowadza Ultrium LTO-8, cena zapisu danych na taśmach spadnie.

Quantum Corp. ogłosił, że technologia Ultrium LTO-8 będzie dostępna także w bibliotekach Scalar i systemach archiwalnych StorNext AEL. Najnowsza generacja taśm LTO8 Quantum potwierdza pozycję lidera w dostarczaniu taniej i wydajnej pamięci masowej. Podobnie jak wcześniej taśmy LTO8 oferują 2-krotne zwiększenie pojemności. W tej generacji jest to do 12TB przed kompresją i nawet 30TB po kompresji. Szczególnie istotny transfer danych wzrasta do 360MB/s czyli 20-procentowa poprawa w stosunku do LTO7.

Scalar oraz StorNext AEL są wydajnymi rozwiązaniami automatyzacji taśm z maksymalnie 10PB pojemności bez kompresji w pojedynczej 19-calowej szafie rack. Zastosowanie nowych napędów LTO 8 Quantum umożliwi użytkownikom sprostanie długoterminowym wyzwaniom związanym z przechowywaniem ogromnych ilości informacji. Co najważniejsze taśmy będą nadal odgrywać ważną rolę w ochronie danych. Za korzystaniem z taśm przemawiają jej małe wymiary przy ciągle rosnącej pojemności. Istotnym jest możliwość łatwego przenoszenia nośników miedzy obiektami. Gwarancja przechowywania dużej pojemności z gwarancją nawet do 30 lat. Jest to kluczowa technologia dla firm wdrażających wielopoziomowe architektury pamięci.

Czytaj dalej