Roadmap Ultrium LTO-13 i LTO-14 IBM, Fujifilm, HPE, Quantum

Program LTO zapowiada taśmę z pojemnością 1,44 PB

Konsorcjum stworzone przez HPE, IBM i Quantum, dodało do ścieżki rozwoju technologii Ultrium LTO kolejne dwie nowe generacje taśm LTO-13 i LTO-14. Jest to dalekie wyjście do przodu ponieważ niedawno weszła na rynek technologia LTO9 (natywna pojemność 18 TB i 45 TB po kompresji). Następne taśmy za kilka lat będą oferowały LTO-10 ( 36TB / 90TB) i LTO-11 (72TB / 180TB ).
Zapis danych właśnie na taśmach Ultrium LTO stał się dominującym formatem w korzystnej i akceptowalnej cenie. Większość firm i organizacji uznała, że ​​dołączenie pamięci taśmowej do środowiska kopii zapasowych jest bardzo opłacalną i niezawodną technologią ochrony danych. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Taśmy offline wynoszone poza siedzibą firmy mogą również stanowić zabezpieczenie przed infekcją ransomware.

W świadomości konsumentów nośniki do backupu i archiwizacji kojarzone są z dyskami SSD i nieco starszymi dyskami HDD. A jednak tacy producenci jak Fujifilm i IBM ciągle rozwijają wydawać by się mogło przestarzałą technologię zapisu na taśmie magnetycznej. IBM i Fujifilm ciągle podejmuje się kolejnych wyzwań aby opracować napędy oraz nowe powłoki magnetyczne na taśmy. Fujifilm rozwija technologie taśmowe LTO Ultrium od samego ich powstania czyli początku tego wieku. Kolejne generacje LTO10, LTO11, LTO12 Fujifilm będą produkowane w najnowszej technologii SrFe (Strontium Ferrite) i jej następnych wersjach.
Najnowszy prototyp taśmy magnetycznej opracowany przez Fujifilm umożliwi uzyskanie nieosiągalnej do tej pory gęstości powierzchniowej na poziomie około 310 gigabitów na cal kwadratowy. Po wprowadzeniu taśma LTO-14 przekroczy pojemność obecnych taśm LTO-9 32-krotnie.

Taśmy LTO-13 i LTO-14

Co zaoferują taśmy LTO-13 i LTO-14 ?

Taśmy LTO13 i LTO14 IBM czy Fujifilm tym bardziej będą zapewniać ochronę danych.  Nie tylko w obszarach takich jak finanse, bankowość, księgowość czy ubezpieczenia. Staną się także głównym nośnikiem w mediach i rozrywce a także monitoringu wideo, badaniach medycznych oraz w uniwersyteckich magazynach danych. Ogromna pojemność ponad 1 PB danych na jednym nośniku umożliwi szybszy rozwój nowych dziedzin nauki. Skorzystają na tym miedzy innymi autonomiczna jazda, internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy astronautyka.

Każda następny format w tym LTO-13 i LTO-14 z pewnością obniży ceny przechowywania informacji na taśmach. Co bardzo istotne szczególnie w obecnych czasach wpłynie to na obniżenie to kosztów energii i chłodzenia ale również skróci czas pracy administratorów. Najważniejsze, że zapis danych na taśmach będzie nadal rozwijany. Decyduje o tym przede wszystkim bezpieczeństwo danych, długi czas przechowywania danych. Dla przechowywania krytycznych danych biznesowych w centrach danych szczególnie istotna jest ogromna pojemność.

Niszczenie dysków SSD

Procedura mechanicznego niszczenia i utylizacji dysków SSD i innych pamięci Flash

Rozszerzamy nasze usługi niszczenia danych i nośników o mechaniczne niszczenie dysków ssd oraz pozostałych nośników z pamięcią Flash. Fizyczne mielenie i cięcie na ścinki, cząstki kart magnetycznych, pamięci USB, kart pamięci, dysków SSD, telefonów oraz smartfonów (bez baterii) wykonujemy profesjonalną niszczarką Intimus FlashEx. Niszczarka mechanicznie niszczy jak również rozdrabnia cyfrowe nośniki danych w szybki i ekonomiczny sposób. Co ważne producent niszczarki firma Intimus potwierdza certyfikatem, że niszczarka niszczy zgodnie z normami. Niszczenie spełnia procedury ochrony danych w trzeciem stopniu bezpieczeństwa normy DIN 66399 i ISO/IEC 21964 na poziomie E-3 / O-3 / T-4. Ścinki oraz cząstki po zniszczeniu nośników mają maksymalnie rozmiar 4 x 15 mm.

Niszczarka dysków SSD, pamięci Flash, telefonów

Niszczarka Intimus FlashEx

Intimus FlashEx niszczenie telefonów

Niszczenie telefonów

 

Niszczenie pendrive

Niszczenie dyski SSD, pendrive, nośniki flash

Ścinki, zmielone dyski SSD

Ścinki, zmielone dyski SSD

Warunki w jakich możemy wykonać usługę niszczenia.

Konstrukcja i waga niszczarki umożliwia postawienie jej w dowolnym pomieszczeniu u Klienta. Najlepiej usytuowanym w budynku na parterze ze względu na transportowanie niszczarki na wózku paletowym. Kluczowe jest, że niszczarka zasilana jest prądem zmienny 230V. Wydajność niszczenia to około 100 sztuk dysków SSD / telefonów na godzinę pracy.

Wszystkie prace obejmujące wykonanie tej usługi możemy wykonywać w siedzibie Zamawiającego. Jeśli Zleceniodawca zdecyduje się na przywiezienie nośników to niszczymy w siedzibie firmy z możliwością bezpośredniego nadzoru ze strony Klienta. Następnie zmielone cząstki nośników pakujemy do specjalnie przygotowanych do przewozu pojemników. W kolejnym kroku transportowane są do profesjonalnej firmy zajmującej się utylizacją odpadów z magnetycznych i optycznych nośników informacji.

Niszczenie dysków SSD czy innych nośników zgodnie z przedstawioną procedurą gwarantuje całkowite, nieodwracalne wykasowanie danych a następnie zniszczenie i utylizację nośników przy zachowaniu pełnej poufności procesu. Po zakończonym procesie niszczenia Klient otrzymuje dokumentację potwierdzającą wykonanie niszczenia.
Zapraszamy do przesyłania zapytań wtedy przygotujemy indywidualne wyceny.

Ultrium LTO7 BaFe – nowa technologia produkcji taśm

Ultrium LTO7 6.0/15.0 TB – porównanie technologii Metal Particle z najnowszą Barium-Ferrite BaFe.

Szacuje się, że zapotrzebowanie na taśmy magnetyczne będzie nadal wzrastać. Magnetyczne cząsteczki BaFe (Ferrytu Baru) oferują wyjątkową jakość i sprawność zapisu/odczytu. Są odpowiednie do długofalowego przechowywania danych. Wysoka koercyjność, wysoki współczynnik sygnału do szumu oraz doskonała charakterystyka częstotliwościowa sprawiają, że cząsteczki magnetyczne BaFe stały się podstawą technologii umożliwiającej dalsze zwiększenie pojemności taśm Ultrium LTO7 do 6.0/15.0 TB. Wykorzystując wieloletnie inwestycje w badania i rozwój oraz swą wiedzę Fujifilm w 2011 jako pierwsza firma na świecie wprowadziła do handlu taśmy magnetyczne do systemów klasy Enterprise oparte o cząsteczki magnetyczne BaFe (Barium-Ferrite). W roku 2012 Fujifilm wprowadziło kasety LTO Ultrium 6, które również wykorzystywały cząsteczki BaFe. Fujifilm przewidziało ograniczenia w uzyskiwaniu wyższych pojemności, w oparciu o przestarzałą, technologię cząsteczek metalu (Metal Particle). Japońska firma dość wcześnie wprowadziło do rozwiązań komercyjnych taśmy oparte o cząsteczki BaFe. Zapewniło to firmie czołową pozycję na rynku producentów taśm magnetycznych.

LTO7 BaFe nowa technologia produkcji taśm

LTO7 BaFe vs MP

Czytaj dalej

02XW568 – IBM Ultrium LTO-9

Taśmy IBM Ultrium LTO 9 na rynku pamięci masowych.

W jednym z ostatnich raportów IDC podaje, że 60% danych zapisanych w profesjonalnych środowiskach jest archiwizowanych, a zatem przechowywanych przez długi czas. Te 60% rynku pamięci masowych to naturalne środowisko dla taśm. Udział danych archiwalnych w BtoB będzie nadal rósł i osiągnie 80% w ciągu najbliższych 5-6 lat.
Wieloletnie zaangażowanie firmy IBM w rozwój technologii LTO Ultrium skutkuje wprowadzeniem najnowszej generacji LTO-9. Nowe głowice w napędach IBM znacznie poprawiają jakość odbioru sygnałów magnetycznych emitowanych przez taśmę. Odegrały więc ważną rolę w zwiększeniu przepustowości technologii LTO z 12 TB/LTO8 do 18 TB/LTO9.

Taśma IBM LTO Ultrium 9 Data Cartridge

IBM LTO Ultrium 9 pojemność 18/45 TB

Jakie przewagi oferuje nam generacja LTO-9 IBM?

Wiemy, że głównym narzędziem używanym przez producentów do zwiększania prędkości zapisu jest liczba kanałów zapisu/odczytu, z których korzysta jednocześnie głowica napędu. W IBM Ultrium LTO-9 szybkości transferu do 400 MB/s oferuje głowica z 32 kanałami zapisu/odczytu. Drugim powodem, które przyczynia się do wzrostu szybkości transferu, jest także zmniejszenie rozmiarów cząstek, których używamy do produkcji taśm LTO. Owocem współpracy Fujifilm są lepsze właściwości cząstek BaFe2 mniejszych o około 10-15% w stosunku do BaFe1.
Wiemy na pewno, że technologia taśm będzie się nadal szybko rozwijać. Spowoduje to także spadek ceny zapisu 1TB danych. Nie tylko drastycznie wzrośnie pojemność pojedynczej kasety. Główny nacisk w rozwoju kierowany jest na trwałość i bezpieczeństwo zapisanych danych. Według zapowiedzi już czekają na klientów kolejne generacje taśm. Można przypuszczać, że będą opierać się na nowej metodzie powlekania taśm opracowanej przez Fujifilm, zwanej Ferrytem Strontu. Ostatnio Fujifilm i IBM pokazały nowy rekord, że przy użyciu ferrytu strontu można wyprodukować taśmy o pojemności 580 TB na kasetę.

Fujifilm Object Archive

Optymalizacja obiektowej pamięci masowej za pomocą oprogramowania do archiwizacji na taśmach

Rozwiązanie Fujifilm Object Archive to oszczędny, otwarty i przyszłościowy sposób archiwizacji i zachowywania ogromnych ilości danych. Jest to odpowiedź na zapewnienie kompleksowego i zintegrowanego rozwiązania do zarządzania danymi. Klientom biznesowym szczególnie zależy na bezpiecznym i skalowalnym oprogramowaniu do zarządzania pamięcią masową. Celem jest bezproblemowe przenoszenie danych z podstawowej pamięci masowej na tańsze systemy pamięci taśmowej oparte przede wszystkim na technologii LTO-8 i LTO-9.

Oprogramowanie FUJIFILM OBJECT ARCHIVE

Oprogramowanie do archiwizacji FUJIFILM OBJECT ARCHIVE

Jak działa oprogramowanie Object Archive firmy FUJIFILM?

Object Archive monitoruje a także zarządza wybranymi obszarami lokalnego systemu plików, a następnie identyfikuje dane na podstawie atrybutów metadanych. W kolejnym kroku dane możemy przenieść je na platformę Fujifilm Object Archive. Stare pliki mogą nie tylko być aktywnie archiwizowane co oznacza, że nie znajdują się już na lokalnym dysku, ale są widoczne i dostępne dla użytkowników i aplikacji. Po zarchiwizowaniu tych treści Object Archive zapewnia bezpieczną, długoterminową kopię archiwalną na taśmie. Takie rozwiązanie nie tylko daje ciągły dostęp do danych podczas ale fizycznie izoluje od niezabezpieczonych sieci.
Interfejs programowania aplikacji S3 API daje możliwość przechowywania, pobierania, wyświetlania jak również usuwania obiektów (lub plików binarnych) w S3. Fujifilm opracowało nowy format do przechowywania obiektów o nazwie OTFormat. OTFormat oferuje efektywne zapisywanie i odczytywanie obiektów i metadanych z taśmy i na taśmę w natywnej formie. Całościowe rozwiązanie wraz z systemem bibliotek taśmowych LTO może bezproblemowo współpracować z obiektową pamięcią masową i chmurą.

Fujifilm Ultrium LTO-9 18/45 TB BaFe

Fujifilm Ultrium LTO-9 18/45 TB BaFe produkuje i wprowadzana na rynek najnowszą taśmę na dane.

Taśma magnetyczna jest już od kilkunastu lat uznawana za idealny nośnik pamięci do archiwizacji danych w przystępnej cenie. Już taśmy Ultrium LTO-7 i LTO-8 udowodniły bezpieczeństwo i niezawodność za rozsądną cenę. Fujifilm Ultrium LTO-9 o pojemności 18/45 TB jeszcze bardziej pokazuje przewagę technologii taśmowych. Jak widać na każdym kroku ilość danych na całym świecie rośnie wykładniczo. Wprowadzenie w ostatnich latach sieci 5G, wideo w wysokiej rozdzielczości, Internetu rzeczy (IoT), sztucznej inteligencji (AI) i innych powoduje gwałtowny przyrost informacji. Szacuje się, że nawet 80% zgromadzonych danych rzadko używanych można szybko i efektywnie przenieść do warstwy pamięci taśmowej.
Ponadto taśmy Fuji LTO-9 czy LTO-8 mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Taśmy nie wymagają ciągłego włączania podczas pracy, co zmniejsza emisję CO2. Urządzenia do przechowywania danych na taśmach znacząco zmniejszają zużycie energii a co za tym idzie emisje CO2 nawet o 95% w porównaniu z dyskami twardymi (HDD).

Fujifilm Ultrium LTO-9 RW i LTO-9 WORM

Taśmy Ultrium LTO-9 RW i LTO-9 WORM Fujifilm

Czytaj dalej

Archiwizacja danych na taśmie LTO Ultrium

Fujifilm Recording Media podaje, że rok 2019 był rokiem rekordowym dla technologii taśmowej. Nigdy wcześniej nie dostarczano tak dużej pojemności na taśmach magnetycznych. Na całym świecie dostarczona pojemność wyniosła 50 eksabajtów czyli 50 000 000 terabajtów. W samej tylko Europie 17 eksabajtów. Powodem tego jest fakt, że taśmy głównie taśmy LTO Ultrium stały się standardem w dziedzinie archiwizacja danych.

Obecnie taśmy mają łączny udział w rynku wynoszący 60% w dziedzinie archiwizacji danych, z czego 40% stanowią w dużej mierze dyski twarde wraz z optycznymi nośnikami danych, takimi jak CD i DVD. Duże firmy doceniają zalety taśm już wiele lat, a 97% z 10 000 największych europejskich firm używa dziś taśm do swoich potrzeb w zakresie archiwizacji danych. Każdego roku pojemność dostarczana na taśmach rośnie o 24%.

Taśma LTO do zapisu i archiwizacji danych

Taśma LTO jako najlepszy nośnik do zapisu i archiwizacji Twoich danych

Dlaczego coraz więcej firm przenosi dane na taśmy?

Bezpieczne przechowywanie danych przez długi czas stało się koniecznością. Wiele danych musi być archiwizowanych przez 30 lat lub dłużej ze względu na przepisy i regulacje prawne. Jest to możliwe tylko przy użyciu taśmy. Inne nośnik takie jak dyski twarde ulegają uszkodzeniu i po 3 – 4 latach i należy je wymienić. Ponadto dane muszą być przechowywane w taki sposób, aby w razie potrzeby można je było odczytać po 30 latach. Wszystkie dane z codziennego życia możemy zapisać na taśmie: finanse, podatki, oglądane filmy, przemysł samochodowy, dane bankowe, dane zdrowotne, sieci społecznościowe, regulacje prawne, rejestry szkolne i ubezpieczenie. Każdy codziennie tworzy dane, które przechowujemy na taśmie. Jednak nie tylko duże firmy archiwizują dane na taśmie, dotyczy to także nas samych.

Jeśli nawet wysyłamy dane w chmurę to i tak zapasowa kopia tych danych trafia na taśmę. Archiwizacja danych na taśmie i regularne tworzenie kopii zapasowych są niezbędnym zabezpieczeniem przed katastrofą jaką jest utrata danych. Argumentami przemawiającymi za taśmą są jej wysoka pojemność (LTO8 12TB, LTO9 18TB, LTO10 36TB), niski całkowity koszt posiadania taśmy oraz niskie zużycie energii. Mniejsze zużycie energii to nie tylko ekonomia ale także kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska.

Bezpieczne niszczenie danych – 28 stycznia dniem ochrony danych

Profesjonalne niszczenie danych niszczarkami HSM

Bezpieczne niszczenie danych stało się kluczowym wyzwaniem w dzisiejszych czasach. Nasze dane osobowe są przetwarzane na okrągło – w pracy, u lekarza czy podczas zakupów. Często nie zdajemy sobie sprawy jak dużo informacji o nas powierzamy innym.

Ciągle wiele osób nie wie jakie wiąże się z tym ryzyko a także obowiązki. Osoby prywatne często nie mają wiedzy jak chronić siebie oraz swoje wrażliwe dane.  Jeszcze wiele przedsiębiorstw do tej pory nie wdrożyło  odpowiednich procedur przetwarzania danych wynikających z RODO. Od kilku lat obowiązują odpowiednie przepisy a ich nieprzestrzeganie grozi wysokimi karami finansowymi.

15 lat temu Rada Europy ustanowiła dzień 28 stycznia “Europejskim Dniem Ochrony Danych”

Pokazuje to jak ważnym zagadnieniem jest ochrona danych a co za tym idzie także bezpieczne niszczenie danych. Przychodzi przecież moment, w którym lepiej czy wręcz trzeba usunąć informacje a nośnik zniszczyć. Ważnym elementem ochrony danych osobowych jest użycie właściwej niszczarki do dokumentów lub niszczarki do dysków czy taśm. Aby niszczarka była zgodna z zapisami RODO zaleca się niszczyć dokumenty co najmniej w stopniu bezpieczeństwa P-4. Tylko w ten sposób mamy pewność, że dane osobowe są niszczona na małe ścinki uniemożliwiające ich ponowne odtworzenie.

Nie wiesz którą niszczarkę do papieru wybrać? Zapraszamy: niszczarki dokumentów HSM Securio

Na dyskach czy taśmach magnetycznych możemy zapisach znacznie większe ilości danych. Aktualnie może to być nawet kilkanaście terabajtów na pojedynczym nośników. Kluczowym zatem staje się wybranie metody oraz urządzenia do kasowania czy niszczenia. Nie zawsze demagnetyzacja nośników magnetycznych jest wystarczająca i wtedy potrzebujemy profesjonalnej niszczarki. Niszczarka taka musi zmielić mechaniczne dyski czy taśmy na ścinki w odpowiednim stopniu H-4 lub H-5 zgodnie z normą DIN 66399.

Nie wiesz którą niszczarkę nośników wybrać? Zapraszamy: niszczarki dysków HDD, taśm magnetycznych i innych nośników danych

Niszczarki dokumentów oraz niszczarki nośników to gwarancja poufności i bezpieczeństwo. Nikt przecież nie chce, aby osoby trzecie uzyskały wgląd do ich wyciągów bankowych, faktur, wyników badań czy firmowej korespondencji. Trzeba zrobić wszystko aby nie utracić kontroli na własnym danymi. 

Fujifilm opracowuje zapis danych o pojemności nawet do 400 TB na taśmie magnetycznej

Fujifilm z nową technologią zapisu danych na taśmach LTO i 3592

Największym producentem taśm magnetycznych głównie LTO-7, LTO-8, LTO-9 jest firma FujiFilm.  Jednak harmonogram prac rozpisany jest już do 2030 roku i dalej. Producent zamierza dopracować technologię pozwalającą zapisać aż do 400 TB danych w jednej kasecie. Fujifilm zaczyna używać nowych cząsteczek ferrytu strontu SrFe. Nowa technologia pozwoli na zagęszczenie danych na powierzchni taśmy do 224 Gbit na cal kwadratowy. Wszytko na to wskazuje, że pozwoli to uzyskać nośniki o ogromnej pojemności 400 TB. Obecne nośniki  oferują znacznie mniejsze pojemności dlatego, że osiągają maksymalnie do 8 Gbit na cal kwadratowy. Również opóźnienie między badaniami a produkcją masową jest nadal dość znaczne.

Obecnie najcześciej używa się taśm magnetycznych LTO7 i LTO8 pokrytych ferrytem baru (BaFe). A jedna taśma LTO-8 Fujifilm ma pojemność do 12 TB danych przed kompresją. W 2021 roku na rynek wejdą nowe taśmy w standardzie LTO-9 z pojemnością zapisu 18 TB. Nie od dziś znamy także ścieżkę rozwoju kolejnych generacji LTO-10, LTO-11 i LTO-12. Jak wstępnie podaje Fujifilm taśma od generacji LTO-11  może być produkowana w najnowszej technologii Strontium Ferrite SrFe.

Fujifilm nowe powłoki BaFe i SrFe na taśmie magnetycznej

Rozwój taśm LTO Fujifilm BaFe SrFe

Kasety z taśmą są wciąż w wielu miejscach używane do przechowywania dużych porcji danych przez długie okresy czasu. Według Fujifilm „Większość właściwości magnetycznych SrFe jest lepsza niż BaFe. Pozwoli to przede wszystkim osiągnąć wyższy poziom wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości cząstek”.

Fujifilm już jakiś czas temu rozpoczęło opracowywanie taśm z wykorzystaniem strontium ferrite (SrFe). Oczekuje się, że pierwsze kasety o pojemności 400 TB są jeszcze bardzo odległe. Dostępności takich nośników spodziewamy się około 2030 r. Zanim to nastąpi mam już sprawdzone nośniki do zapisu danych. Taśmy Fujifilm LTO-7 6/15 TB i LTO-8 12/30 TB. Najnowsze zaś LTO generacji 9 dają pojemność 18/45 TB.

Taśmy LTO 8 – FUJIFILM i SONY licencjonowanymi producentami

FujiFilm i Sony są licencjonowanymi producentami taśm technologii Ultrium generacji 8. Rozpoczęto produkcję taśm LTO-8.

Nośniki taśmowe Fujifilm oraz Sony będą oficjalnie certyfikowane przez konsorcjum TPC. W końcu pełna dostępność taśmy LTO-8 zapowiedziana jest w 4Q 2019. Dzięki kompresji do 30 TB  i prędkości przesyłu danych do 750 MB / s technologia LTO-8 robi kolejny krok w rozwoju magnetycznego zapisu danych na taśmie.
Rynek wreszcie doczekał się rozwiązania wcześniejszych problemów. Będzie dwóch licencjonowanych producentów rozwiązań taśmowych. Przy czym tylko Fujifilm będzie mogła oferować taśmy LTO pod swoim brandem. Umożliwi to dalszy rozwój oraz dostarczanie nowych produktów. Istotne jest także to, że partnerzy i użytkownicy końcowi będą mogli korzystać w pełni z napędów LTO-8. W ramach programu LTO oczekiwany jest także dalszy rozwój technologii taśmowych w kolejnych generacjach.
Fujifilm podaje, że w technologii Barium Ferrite (BaFe) można już produkować taśmy o pojemności ponad 200 TB. Cząstki ferrytu baru jako pierwsze emitują sygnały bezpośrednio w kierunku głowicy napędu. Sygnały są nie tylko odbierane szybciej ale również znacznie wyraźniej. Fujifilm będzie dostarczać taśmy LTO8 pod swoją marką tak jak wcześniejsze generacje.
Czytaj dalej