02XW568 – IBM Ultrium LTO-9

Taśmy IBM Ultrium LTO 9 na rynku pamięci masowych.

W jednym z ostatnich raportów IDC podaje, że 60% danych zapisanych w profesjonalnych środowiskach jest archiwizowanych, a zatem przechowywanych przez długi czas. Te 60% rynku pamięci masowych to naturalne środowisko dla taśm. Udział danych archiwalnych w BtoB będzie nadal rósł i osiągnie 80% w ciągu najbliższych 5-6 lat.
Wieloletnie zaangażowanie firmy IBM w rozwój technologii LTO Ultrium skutkuje wprowadzeniem najnowszej generacji LTO-9. Nowe głowice w napędach IBM znacznie poprawiają jakość odbioru sygnałów magnetycznych emitowanych przez taśmę. Odegrały więc ważną rolę w zwiększeniu przepustowości technologii LTO z 12 TB/LTO8 do 18 TB/LTO9.

Taśma IBM LTO Ultrium 9 Data Cartridge

IBM LTO Ultrium 9 pojemność 18/45 TB

Jakie przewagi oferuje nam generacja LTO-9 IBM?

Wiemy, że głównym narzędziem używanym przez producentów do zwiększania prędkości zapisu jest liczba kanałów zapisu/odczytu, z których korzysta jednocześnie głowica napędu. W IBM Ultrium LTO-9 szybkości transferu do 400 MB/s oferuje głowica z 32 kanałami zapisu/odczytu. Drugim powodem, które przyczynia się do wzrostu szybkości transferu, jest także zmniejszenie rozmiarów cząstek, których używamy do produkcji taśm LTO. Owocem współpracy Fujifilm są lepsze właściwości cząstek BaFe2 mniejszych o około 10-15% w stosunku do BaFe1.
Wiemy na pewno, że technologia taśm będzie się nadal szybko rozwijać. Spowoduje to także spadek ceny zapisu 1TB danych. Nie tylko drastycznie wzrośnie pojemność pojedynczej kasety. Główny nacisk w rozwoju kierowany jest na trwałość i bezpieczeństwo zapisanych danych. Według zapowiedzi już czekają na klientów kolejne generacje taśm. Można przypuszczać, że będą opierać się na nowej metodzie powlekania taśm opracowanej przez Fujifilm, zwanej Ferrytem Strontu. Ostatnio Fujifilm i IBM pokazały nowy rekord, że przy użyciu ferrytu strontu można wyprodukować taśmy o pojemności 580 TB na kasetę.