Archiwizacja danych na taśmie LTO Ultrium

Fujifilm Recording Media podaje, że rok 2019 był rokiem rekordowym dla technologii taśmowej. Nigdy wcześniej nie dostarczano tak dużej pojemności na taśmach magnetycznych. Na całym świecie dostarczona pojemność wyniosła 50 eksabajtów czyli 50 000 000 terabajtów. W samej tylko Europie 17 eksabajtów. Powodem tego jest fakt, że taśmy głównie taśmy LTO Ultrium stały się standardem w dziedzinie archiwizacja danych.

Obecnie taśmy mają łączny udział w rynku wynoszący 60% w dziedzinie archiwizacji danych, z czego 40% stanowią w dużej mierze dyski twarde wraz z optycznymi nośnikami danych, takimi jak CD i DVD. Duże firmy doceniają zalety taśm już wiele lat, a 97% z 10 000 największych europejskich firm używa dziś taśm do swoich potrzeb w zakresie archiwizacji danych. Każdego roku pojemność dostarczana na taśmach rośnie o 24%.

Taśma LTO do zapisu i archiwizacji danych

Taśma LTO jako najlepszy nośnik do zapisu i archiwizacji Twoich danych

Dlaczego coraz więcej firm przenosi dane na taśmy?

Bezpieczne przechowywanie danych przez długi czas stało się koniecznością. Wiele danych musi być archiwizowanych przez 30 lat lub dłużej ze względu na przepisy i regulacje prawne. Jest to możliwe tylko przy użyciu taśmy. Inne nośnik takie jak dyski twarde ulegają uszkodzeniu i po 3 – 4 latach i należy je wymienić. Ponadto dane muszą być przechowywane w taki sposób, aby w razie potrzeby można je było odczytać po 30 latach. Wszystkie dane z codziennego życia możemy zapisać na taśmie: finanse, podatki, oglądane filmy, przemysł samochodowy, dane bankowe, dane zdrowotne, sieci społecznościowe, regulacje prawne, rejestry szkolne i ubezpieczenie. Każdy codziennie tworzy dane, które przechowujemy na taśmie. Jednak nie tylko duże firmy archiwizują dane na taśmie, dotyczy to także nas samych.

Jeśli nawet wysyłamy dane w chmurę to i tak zapasowa kopia tych danych trafia na taśmę. Archiwizacja danych na taśmie i regularne tworzenie kopii zapasowych są niezbędnym zabezpieczeniem przed katastrofą jaką jest utrata danych. Argumentami przemawiającymi za taśmą są jej wysoka pojemność (LTO8 12TB, LTO9 18TB, LTO10 36TB), niski całkowity koszt posiadania taśmy oraz niskie zużycie energii. Mniejsze zużycie energii to nie tylko ekonomia ale także kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska.