Bezpieczne niszczenie danych – 28 stycznia dniem ochrony danych

Profesjonalne niszczenie danych niszczarkami HSM

Bezpieczne niszczenie danych stało się kluczowym wyzwaniem w dzisiejszych czasach. Nasze dane osobowe są przetwarzane na okrągło – w pracy, u lekarza czy podczas zakupów. Często nie zdajemy sobie sprawy jak dużo informacji o nas powierzamy innym.

Ciągle wiele osób nie wie jakie wiąże się z tym ryzyko a także obowiązki. Osoby prywatne często nie mają wiedzy jak chronić siebie oraz swoje wrażliwe dane.  Jeszcze wiele przedsiębiorstw do tej pory nie wdrożyło  odpowiednich procedur przetwarzania danych wynikających z RODO. Od kilku lat obowiązują odpowiednie przepisy a ich nieprzestrzeganie grozi wysokimi karami finansowymi.

15 lat temu Rada Europy ustanowiła dzień 28 stycznia “Europejskim Dniem Ochrony Danych”

Pokazuje to jak ważnym zagadnieniem jest ochrona danych a co za tym idzie także bezpieczne niszczenie danych. Przychodzi przecież moment, w którym lepiej czy wręcz trzeba usunąć informacje a nośnik zniszczyć. Ważnym elementem ochrony danych osobowych jest użycie właściwej niszczarki do dokumentów lub niszczarki do dysków czy taśm. Aby niszczarka była zgodna z zapisami RODO zaleca się niszczyć dokumenty co najmniej w stopniu bezpieczeństwa P-4. Tylko w ten sposób mamy pewność, że dane osobowe są niszczona na małe ścinki uniemożliwiające ich ponowne odtworzenie.

Nie wiesz którą niszczarkę do papieru wybrać? Zapraszamy: niszczarki dokumentów HSM Securio

Na dyskach czy taśmach magnetycznych możemy zapisach znacznie większe ilości danych. Aktualnie może to być nawet kilkanaście terabajtów na pojedynczym nośników. Kluczowym zatem staje się wybranie metody oraz urządzenia do kasowania czy niszczenia. Nie zawsze demagnetyzacja nośników magnetycznych jest wystarczająca i wtedy potrzebujemy profesjonalnej niszczarki. Niszczarka taka musi zmielić mechaniczne dyski czy taśmy na ścinki w odpowiednim stopniu H-4 lub H-5 zgodnie z normą DIN 66399.

Nie wiesz którą niszczarkę nośników wybrać? Zapraszamy: niszczarki dysków HDD, taśm magnetycznych i innych nośników danych

Niszczarki dokumentów oraz niszczarki nośników to gwarancja poufności i bezpieczeństwo. Nikt przecież nie chce, aby osoby trzecie uzyskały wgląd do ich wyciągów bankowych, faktur, wyników badań czy firmowej korespondencji. Trzeba zrobić wszystko aby nie utracić kontroli na własnym danymi.