Fujifilm opracowuje zapis danych o pojemności nawet do 400 TB na taśmie magnetycznej

Fujifilm z nową technologią zapisu danych na taśmach LTO i 3592

Największym producentem taśm magnetycznych głównie LTO-7, LTO-8, LTO-9 jest firma FujiFilm.  Jednak harmonogram prac rozpisany jest już do 2030 roku i dalej. Producent zamierza dopracować technologię pozwalającą zapisać aż do 400 TB danych w jednej kasecie. Fujifilm zaczyna używać nowych cząsteczek ferrytu strontu SrFe. Nowa technologia pozwoli na zagęszczenie danych na powierzchni taśmy do 224 Gbit na cal kwadratowy. Wszytko na to wskazuje, że pozwoli to uzyskać nośniki o ogromnej pojemności 400 TB. Obecne nośniki  oferują znacznie mniejsze pojemności dlatego, że osiągają maksymalnie do 8 Gbit na cal kwadratowy. Również opóźnienie między badaniami a produkcją masową jest nadal dość znaczne.

Obecnie najcześciej używa się taśm magnetycznych LTO7 i LTO8 pokrytych ferrytem baru (BaFe). A jedna taśma LTO-8 Fujifilm ma pojemność do 12 TB danych przed kompresją. W 2021 roku na rynek wejdą nowe taśmy w standardzie LTO-9 z pojemnością zapisu 18 TB. Nie od dziś znamy także ścieżkę rozwoju kolejnych generacji LTO-10, LTO-11 i LTO-12. Jak wstępnie podaje Fujifilm taśma od generacji LTO-11  może być produkowana w najnowszej technologii Strontium Ferrite SrFe.

Fujifilm nowe powłoki BaFe i SrFe na taśmie magnetycznej

Rozwój taśm LTO Fujifilm BaFe SrFe

Kasety z taśmą są wciąż w wielu miejscach używane do przechowywania dużych porcji danych przez długie okresy czasu. Według Fujifilm „Większość właściwości magnetycznych SrFe jest lepsza niż BaFe. Pozwoli to przede wszystkim osiągnąć wyższy poziom wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości cząstek”.

Fujifilm już jakiś czas temu rozpoczęło opracowywanie taśm z wykorzystaniem strontium ferrite (SrFe). Oczekuje się, że pierwsze kasety o pojemności 400 TB są jeszcze bardzo odległe. Dostępności takich nośników spodziewamy się około 2030 r. Zanim to nastąpi mam już sprawdzone nośniki do zapisu danych. Taśmy Fujifilm LTO-7 6/15 TB i LTO-8 12/30 TB. Najnowsze zaś LTO generacji 9 dają pojemność 18/45 TB.