Taśmy LTO 8 – FUJIFILM i SONY licencjonowanymi producentami

FujiFilm i Sony są licencjonowanymi producentami taśm technologii Ultrium generacji 8. Rozpoczęto produkcję taśm LTO-8.

Nośniki taśmowe Fujifilm oraz Sony będą oficjalnie certyfikowane przez konsorcjum TPC. W końcu pełna dostępność taśmy LTO-8 zapowiedziana jest w 4Q 2019. Dzięki kompresji do 30 TB  i prędkości przesyłu danych do 750 MB / s technologia LTO-8 robi kolejny krok w rozwoju magnetycznego zapisu danych na taśmie.
Rynek wreszcie doczekał się rozwiązania wcześniejszych problemów. Będzie dwóch licencjonowanych producentów rozwiązań taśmowych. Przy czym tylko Fujifilm będzie mogła oferować taśmy LTO pod swoim brandem. Umożliwi to dalszy rozwój oraz dostarczanie nowych produktów. Istotne jest także to, że partnerzy i użytkownicy końcowi będą mogli korzystać w pełni z napędów LTO-8. W ramach programu LTO oczekiwany jest także dalszy rozwój technologii taśmowych w kolejnych generacjach.
Fujifilm podaje, że w technologii Barium Ferrite (BaFe) można już produkować taśmy o pojemności ponad 200 TB. Cząstki ferrytu baru jako pierwsze emitują sygnały bezpośrednio w kierunku głowicy napędu. Sygnały są nie tylko odbierane szybciej ale również znacznie wyraźniej. Fujifilm będzie dostarczać taśmy LTO8 pod swoją marką tak jak wcześniejsze generacje.

Technologia Ultrium taśm LTO-8, LTO-9, LTO-10, LTO-11, LTO-12

Ścieżka rozwoju taśmy LTO od generacji LTO-5, LTO6, LTO-7, LTO-8, LTO-9 aż do LTO-12

Odpowiedzią na ciągły przyrost danych jest archiwizacja danych na taśmach. 

Codziennie organizacje gromadzą ogromne ilości danych. Są to zarówno dane ustrukturyzowane jak i nieustrukturyzowane. Aby uzyskać cenne informacje należy je przechowywać i analizować. Dysponując ważnymi danymi, kluczowym jest przede wszystkim zapewnienie ich bezpieczeństwa oraz bezpiecznego przechowywania. Taśmy magnetyczne ciągle są najlepszym rozwiązaniem w tej dziedzinie. Możemy przechowywać  dane nawet do 2o lat w archiwum. Taśmy LTO-8  oraz wcześniejsze generacje oferują ochronę offline. To, że taśmy przechowujemy w archiwum zapobiega bezpośredniemu dostępowi hakerów i złośliwego oprogramowania do systemów. Eksperci zajmujący się pamięcią masową utrzymują, że technologia taśmowa pozostaje najbardziej niezawodnym i najtańszym sposobem przechowywania danych. A także zapewnia najlepszą ochronę przed nieuprawnionym dostępem oraz cyberatakami.

Również wcześniejsze taśmy Fujifilm LTO-5, LTO-6 i LTO-7 ciągle są cenionymi nośnikami do długoterminowego przechowywania danych. Zapis na taśmach nadal jest jednym z najlepszych sposobów na archwizację i ochronę coraz większych ilości danych. Zaangażowanie dwu producentów Fujifilm i Sony wpłynie także na dopasowanie ceny taśm LTO do warunków rynkowych.
Fujifilm zapowiada pierwsze dostawy taśmy LTO8 już we wrześniu. Zapraszamy do zgłaszania zapotrzebowania na taśmy Fujifilm LTO-8. Aktualnie posiadamy już pewne ilości taśm LTO-8 IBM, Quantum oraz HP.

W ciągu najbliższych dwu lat na rynek storage planowane jest wprowadzenie taśmy LTO-9 o pojemności 45 TB!