Taśmy LTO5 Ultrium piątej generacji oferują nowe możliwości

FUJIFILM Recording rozpoczęła masową produkcję taśmy LTO5.

Taśmy LTO5 oferują pojemność 1.5 TB (3,0 TB po kompresji) oraz transfer danych 140 MB na sekundę (do 280 MB/sek). Odpowiadają na stale rosnącą liczbę danych oraz coraz większą troskę firm o bezpieczeństwo przechowywanych danych. Taśmy LTO5 Fujifilm mają nową konstrukcję szpulki, co powoduje większą stabilności pracy, zarówno jeśli chodzi o sam napęd jak i taśmę. Nowe właściwości są istotne dlatego, że taśmy stają się dłuższe, zwiększa się nacisk na piastę i pojawia się potencjalne ryzyko jej deformacji. Nowa konstrukcja redukuje możliwości nieoczekiwanych deformacji przebiegu taśmy, jak np. uszkodzenia krawędzi taśmy. Bardziej gładka, jednorodna warstwa magnetyczna zapewnia znaczne zmniejszenie defektów powierzchni taśmy. Kasety LTO5 są elementem szerszego zaangażowania Fujifilm w rozwijanie produktów zgodnych z doktrynami ochrony środowiska. Kasety Fujifilm redukują obciążenie środowiska naturalnego poprzez wyeliminowanie bromowanych środków zmniejszających palność (BFR). Taśmowy zapis danych ma najmniejszy wpływ na środowisko spośród innych formatów zapisu danych, bowiem wiąże się ono z najniższym zużyciem energii. Technologia LTO została opracowana i rozwinięta przez TPC (Technology Provider Companies)-HP, IBM, Quantum. Powstała aby sprostać stale rosnącym wymaganiom w zakresie zapisu i ochrony danych w środowisku serwerów klasy midrange oraz klasy enterprise.

Taśmy LTO-5 są kompatybilne wstecz z kasetami do zapisu danych LTO Ultrium 4 oraz odczytuje kasety LTO3.

Taśmy LTO5 Ultrium wprowadzają nową funkcjonalność podwójnej partycji. Funkcja ta stwarza możliwości wzbogaconego zarządzania plikami na taśmie LTO. Daje to taśmom potencjał do nowych zastosowań w takich segmentach rynku jak media i rozrywka, cyfrowy nadzór nad obiektami oraz medycyna wykorzystują format LTO. Tak jak w przypadku poprzednich generacji sprzęt LTO5 będzie stosował 256-bitowy algorytm szyfrowania, aby zapewniać bezpieczeństwo zapisywanych danych. Wprowadzone funkcje zapewniają kolejny poziom bezpieczeństwa zapisu a także realizują one właściwości WORM. (Zapisuj raz, odczytuj wiele razy-  Write-Once, Read-Many). Funkcjonalność WORM po raz pierwszy zadebiutowała w kasetach LTO3 i zapewnia efektywny kosztowo format jednorazowego zapisu. PCs zapewnia jednoznaczną i rygorystyczną specyfikację dla producentów kaset, jak i napędów. Ułatwia to zachowanie spójności rozwiązań i gwarantuje możliwość wymiennego korzystania z taśm danego formatu.

Program LTO ULTRIUM zaprezentowano w 1998 roku jako nowy format zapisu na taśmie opracowanym wspólnie przez HP, IBM, Seagate. Dość szybko format ten zyskał przewagę nad dominującym wówczas formatem DLT i SDLT. Dzięki większym pojemnościom zapisu i transferu danych jak również niższej cenie za napędy i taśmy. Maxell wyraził akceptację dla programu LTO Ultrium i wspiera ten format zapisu danych.

W naszej ofercie dostępne są także taśmy LTO HP, IBM, Quantum, Maxell, Sony.