Taśmy Fujifilm Ultrium LTO-7 BaFe

Technologia BaFe zagościła na stałe w produkcji taśm magnetycznych Ultrium LTO-7.

Fujifilm wprowadziła kolejną generację taśm Ultrium LTO-7 o wysokiej pojemności 6.0/15.0 TB.  Wyprodukowane zostały w nowej technologii BaFe (Ferrytu Baru).
Stały postęp technologiczny sprawiał, że ilość danych generowanych na całym świecie stale rośnie. Wzrost ilości danych następuje w dużym stopniu wraz z pojawieniem się materiałów wideo wysokiej rozdzielczości a w szczególności w standardzie 4K i 8K. Następuje szybkie rozpowszechnieniem się użycia superkomputerów nie tylko w badaniach i analizach naukowych ale także przy opracowywaniu np. leków. Gwałtowny postęp także obserwujemy w dziedzinie „Internetu rzeczy” (IoT-Internet of Things).


Jednocześnie „zimne dane” czy takie, do których rzadko uzyskujemy dostęp stanowią, wg szacunków, ponad 80% wszystkich danych. Nie możemy jednak z nich rezygnować, dlatego tak gwałtownie wzrasta wykorzystanie dużych zbiorów danych (big data). Rośnie także potrzeba niezawodnych i efektywnych kosztowo rozwiązań do przechowywania i zabezpieczenia tych danych do wykorzystania w przyszłości. Nie wystarczają już starsze generacje taśm LTO. Ograniczeniem staje się zbyt mała pojemność takich taśm jak LTO5 czy LTO6. Użycie nośników taśmowych szczególnie najnowszych LTO-7 zyskuje na popularności zwłaszcza w dużych centrach danych. Sprzyja temu pojemność zapisu taśm, łatwość ich przenoszenia, ekonomiczność energetyczna, ogólne koszty posiadania takich rozwiązań oraz charakterystyka odpowiednia do długoterminowego przechowywania danych. Dane zapisane na tych nośnikach mogą być przechowywane nawet przez 30 lat.