QUANTUM wprowadza format taśm LTO-8

QUANTUM wprowadza Ultrium LTO-8, cena zapisu danych na taśmach spadnie.

Quantum Corp. ogłosił, że technologia Ultrium LTO-8 będzie dostępna także w bibliotekach Scalar i systemach archiwalnych StorNext AEL. Najnowsza generacja taśm LTO8 Quantum potwierdza pozycję lidera w dostarczaniu taniej i wydajnej pamięci masowej. Podobnie jak wcześniej taśmy LTO8 oferują 2-krotne zwiększenie pojemności. W tej generacji jest to do 12TB przed kompresją i nawet 30TB po kompresji. Szczególnie istotny transfer danych wzrasta do 360MB/s czyli 20-procentowa poprawa w stosunku do LTO7.

Scalar oraz StorNext AEL są wydajnymi rozwiązaniami automatyzacji taśm z maksymalnie 10PB pojemności bez kompresji w pojedynczej 19-calowej szafie rack. Zastosowanie nowych napędów LTO 8 Quantum umożliwi użytkownikom sprostanie długoterminowym wyzwaniom związanym z przechowywaniem ogromnych ilości informacji. Co najważniejsze taśmy będą nadal odgrywać ważną rolę w ochronie danych. Za korzystaniem z taśm przemawiają jej małe wymiary przy ciągle rosnącej pojemności. Istotnym jest możliwość łatwego przenoszenia nośników miedzy obiektami. Gwarancja przechowywania dużej pojemności z gwarancją nawet do 30 lat. Jest to kluczowa technologia dla firm wdrażających wielopoziomowe architektury pamięci.

LTO-8 vs HDD, Flash

Porównanie kosztów przechowywania danych, taśmy LTO wypadają najtaniej.

Quantum wykorzystał udoskonalenia certyfikowanej technologii LTO8, aby dostarczać najnowsze rozwiązanie do taśmowego zapisu danych. Zapewnia to ochronę danych w obszarach takich jak media i rozrywka, monitoring wideo, badania medyczne, uniwersyteckie oraz autonomiczna jazda czy internet rzeczy. Technologia LTO to przed wszystkim optymalne rozwiązanie dla firm korzystających z taśm magnetycznych. Coraz więcej firm używa taśmy jako kopii offline w celu ochrony danych przed atakami hakerów. Podobnie jak w poprzednich generacjach LTO6 i LTO7 w taśmach LTO8 została zastosowana technologia LTFS  – Linear Tape File System. Zapis oparty na napędach LTO8 w znaczący sposób obniży cenę przechowywania informacji na taśmach. Oszczędności polegają miedzy innymi na zmniejszeniu powierzchni centrum danych, obniżeniu kosztów energii i chłodzenia. W końcu wpływają także na usprawnienie i skrócenie czasu pracy administratorów.


Technologia LTO-8 Quantum została udostępniona w grudniu 2017 r. dla bibliotek Scalar i6000, Scalar i6, Scalar i3 i Scalar i500.