Fujifilm LTO 6 2.5/6.25TB BaFe – przełomowa technologia produkcji taśm do zapisu danych
Fujifilm jest producentem, który opracowuje nowe technologie powlekania taśm do zapisu danych. Po technologii ATOMM używanej w pierwszej generacji LTO była technologia NANOCUBIC, która przyczyniła się do sukcesu nośników LTO4 oraz LTO5. Jednak Fujifilm idzie dalej i wprowadza przełomową, nową technologię Ferrytu Baru. Taśmy Fuji LTO 6 o pojemności 2.5/6.25TB są w rezultacie pierwszymi na rynku w tej technologii BaFe.
Technologia BaFe.
Możliwości technologii MP (cząsteczek metalu) używanej przez innych producentów taśm nie mogły już sprostać specyfikacji taśmy LTO6 i Ultrium LTO7. Jedynie technologia Ferrytu Baru (BaFe) opracowana przez Fujifilm umożliwia rozwój kolejnych generacji formatu taśm LTO Ultrium. Fujifilm we współpracy z IBM stworzyli taśmę nie tylko dla formatu Ultrium. Nowy proces produkcji taśmy daje możliwość zapisać rekordową ilość danych nawet do 220TB! Obecnie technologię Ferrytu Baru(BaFe) wykorzystuje się do produkcji także taśm klasy Enterprise. Taśmy IBM 3592 i Oracle T10000, LTO6, LTO7 a przede wszystkim najnowsze LTO8 są produkowane w tej technologii.
Taśmy LTO 6 – zalety technologii Ferrytu Baru (BaFe).
Ogromną przewagą Ferrytu Baru (BaFe) jest to, że jego cząsteczki pozwalają na zwiększenie pojemności zapisu taśmy a zarazem poprawiają właściwości magnetyczne nośnika. Klasyczne cząsteczki MP mają wymiary około 40-100 nm, natomiast cząsteczki ferrytu baru 20 nm. Z tego względu możemy zmieścić więcej tych ostatnich cząsteczek, a w rezultacie zapisać na taśmie większą liczbę danych. Rozmiar cząsteczek BaFe pozwolił także na zredukowanie grubości warstwy zapisującej. Bardzo istotnym czynnikiem jest gładkość: im bardziej gładka jest taśma, tym wyższa jakość styku pomiędzy głowicą i taśmą.
Żywotność archiwizacyjna taśmy Fujifilm LTO 6 BaFe jest dłuższa niż taśm produkowanych z technologią MP (cząsteczek metalu) np. LTO6 Sony czy Quantum. Ferryt Baru (BaFe) jest związkiem utlenionym, nie traci więc swoich właściwości magnetycznych podczas zjawiska oksydacji, które nieuchronnie związane jest z użytkowaniem taśm. MP (cząstki metalu) zawierają głównie żelazo (Fe), które z czasem w naturalny sposób ulega utlenieniu i traci swoje właściwości magnetyczne. Problem ten nie dotyczy nośników opartych na technologii Ferrytu Baru (BaFe). Opracowanie nowych taśm LTO6 (BaFe) opartych na Ferrycie Baru sprawiło, że żywotność archiwizacyjna danych zapisanych na taśmie może przekraczać 30 lat.